6 Aralık 2016 Salı

Erasmus+ Let The Science Discover Us Projesi kapsamında ilk Ulusötesi Toplantı Barcelona´da yapıldı.


HATAY/DEFNE NECMİ ASFUROĞLU ANADOLU LİSESİ BARCELONA'DA

Hatay/Defne Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi tarafından 2016 yılı Erasmus+ Ana Eylem 2 (KA2) Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar kapsamında Türkiye Ulusal Ajansına sunulan proje başvurusu kabul edilmiştir. “Let The Science Discover Us” isimli projesi 2016-2018 yıllarını kapsamaktadır.
İlçe okulumuzun koordinatörlüğünde gerçekleştirilecek olan projede 4 ortak ülke okulu bulunmaktadır. Bunlar İspanya Institut Marina Lisesi, İtalya Isis Valdarno Lisesi, Çek Cumhuriyeti Stredni prumyslova skola Otrokovice Lisesi ve Macaristan Péter András Gimnázium és Kollégium Lisesi’dir. Fen bilimleri(Fizik, Kimya, Biyoloji, Bilişim) alanında eğitim veren bu okulların ortak amacı meraklı, sorgulayan, bilime ve dünyadaki doğal olaylara ilgili bireyler yetiştirmektedir. Proje fikri bu amaç doğrultusunda ortaya çıkmıştır.
Projenin ilk Ulusötesi Toplantısı 29 Kasım – 3 Aralık 2016 tarihleri arasında İspanya , Barcelona/ La Llagosta kentinde gerçekleşti. Toplantıda Koordinatör ülke olarak proje sunumu yapılmıştır. Ayrıca okulumuzu ve Hatay’ı tanıtan sunumlar da yapılmıştır. Her ortak ülkeye içerisinde Hatay’ı anlatan CD, kataloglar, posterler, gezi haritaları ve Türk lokumu bulunan hediye paketleri verilmiştir.
Toplantı programı kapsamında La Llagosta kent merkezi gezisi yapıldı. Gezi esnasında Katalunya’nın en genç Belediye Başkanı Óscar Sierra katılımcılara eşlik etti. Genç başkan La Llagosta semtinin 20 yıllık bir mazisi olduğunu söyledi. Bunun yanında burasının daha önceden tarla, ekin alanları ve la llagosta isimli çekirge türü ile bilindiğini de ekledi. Bu çekirgeye istinaden kasabaya La Llagosta ismi verilmiş. Yerel festival günlerinde özellikle mart ayının ortalarından sonra baharın gelmesiyle çekirge kostümleriyle halkın sokaklarda dans edip eğlendiğini Óscar Sierra ayrıntılı biçimde anlatmıştır.
Barcelona’nın en ünlü bilim müzeleri olan Cosmocaixa Museum ve Museo Blau gezileri de etkinlikler arasındaydı.

Toplantı sonunda Institut Marina Lisesi tarafından katılımcılara sertifikaları verildi. Bir sonraki proje hareketliliği 2017 Mart ayında İtalya/Floransa’da olacaktır.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder