16 Haziran 2017 Cuma

Öğrencilerimizin Gözünden Erasmus+ ve Çek Cumhuriyeti Ziyareti


Ayet Asfuroğlu

 Çek Cumhuriyeti’ne gittiğimizde yepyeni bir dünyaya adım atmış gibi hissettim; farklı insanlar, farklı kültürler, farklı yaşam tarzları... Bütün farklılıklara rağmen herkesin ortak noktası olan bilim merakı ve İngilizce, bizi samimi bir ortamda buluşturdu. Yaptığımız bilimsel deneyler, kültür sunumları ve araştırmalarımız eğitime olan bakış açımı değiştirdi ve bilime olan ilgimi arttırdı. Bunun yanı sıra öğrenciler ile yaptığımız doğa turları, müze gezileri ise birbirimizi ve kültürlerimizi tanımamızı sağladı.
Bu sırada İngilizce´nin iletişim kurmadaki önemini bir daha anladım.
Beni en mutlu eden şey ise; oradayken bize destek olan, yardım eden öğretmenlerim ve birlikte eğlenceli vakit geçirdiğimiz arkadaşlarımla birlikte büyük bir aile oluşturmamız oldu.
Erasmus aileme her şey için teşekkürler!  

Defne Sahillioğlu
  
Merhaba, ben Defne Erasmus öğrencisiyim. Mayıs ayında Çek Cumhuriyetine öğretmenlerimizle beraber yolculuk yaptık. Oraya sadece biz gitmedik. Diğer ülkelerden de arkadaşlarımız geldi. İlk başta biraz gergindim nasıl anlaşacağız, acaba arkadaşlık kurabilecek miyim, soğuk davranırlar mı gibi düşünceler beynimi yedi ama sonra onları görünce yanlış düşündüğümü anladım. Onlar da bizim  gibiydi, sadece konuştuğumuz dil farklıydı o kadar. Onlarla çok iyi vakit  geçirdik; beraber çok farklı ve bizleri geliştiren deneyler yaptık, oyunlar oynadık (yağ satarım bal satarım gibi ), halay çektik, şarkı söyledik alışveriş yaptık, whatsapp grubu açtık ve daha bir sürü şey… hala da görüşüyoruz. Kısacası Erasmus sayesinde bir araya geldik. Dilimiz ,dinimiz, ırkımız ne olursa olsun aramızda kopmayan bir bağ oluştu. Bize bu bağı yaratmamızda yardımcı olan öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.

 Cansu Aşkar
Herkese merhaba, Ben Cansu 10. Sınıfa gidiyorum ve Erasmus öğrencisiyim. Mayıs ayında öğretmenlerimizle birlikte 5 ülkenin buluşma noktası olan Çek Cumhuriyeti’ne doğru yola çıktık. Çek Cumhuriyeti’ne gitmeden önce Viyana’da küçük bir gezi yaptık, çok güzel bir geziydi. Viyana gezisinden sonra trenle Çek Cumhuriyetine gittik. Tren istasyonunda İtalyanlar ve İspanyolarla karşılaştık. Trende beraber oturduk kaynaştık sohbet ettik ve vardığımızda Macarlar ve çekliler ile de tanıştık. Hepimiz hemen kaynaşıp tanışmıştık. Otelimiz okula çok yakındı. Bu yüzden okula yürüyerek gidip geliyorduk ve bu sayede çevreyi daha iyi tanıyorduk. Okul çok büyük bir okuldu ve her bölüm için ayrılmış binaları vardı. Beni en çok etkileyen ve bizim de en çok zaman geçirdiğimiz yer experimentariumdu. Experimentarium; fizik, biyoloji ve kimya için ayrılmış özel bi yerdi. Burada öğrenciler deney, gözlem, icat yapıyorlardı. Biz de orda sunumlarımızı, deneylerimizi yaptık. Özetle orda bilimle iç içeydik, hem eğleniyorduk hem öğreniyorduk. Okulda da otelde de Erasmus arkadaşlarımızla çok iyi anlaşıyorduk hep bi iletişim içindeydik hepimiz birbirimize hemen ısınmıştık çok kısa bi zaman içinde aile gibi olmuştuk adeta Erasmus ruhunu yaşıyorduk. Birbirimize ülkemizi okulumuzu şehrimizi gelenek ve göreneklerimizi yemeklerimizi danslarımızı oyunlarımızı kısacası kültürümüzü İngilizce aracılığıyla birbirimize aktarıyorduk bu sayede dilimizi de geliştirme fırsatı bulduk. Biz orda sadece Çek Cumhuriyetini tanımadık biz orda İtalya’yı İspanya’yı Macaristan’ı da tanıdık. Erasmus sayesinde diğer kültürleri, insanları tanıdık ve bakış açımızda genişledi düşüncelerimiz de değişti Erasmus bize keşfetme, öğrenme, merak, araştırma, iletişim, dil daha bi sürü nice güzellikler kazandırdı. Bize hayatımız boyunca unutamayacağımız 10 günü yaşattıkları için başta bilgisayar öğretmenimiz Mustafa Akıncı ve İngilizce öğretmenimiz Mehmet Susam olmak üzere tüm öğretmenlerime sonsuz teşekkür ediyorum.  Nice beraber güzel projelere.

Muhsin Akdoğan
Herkese merhaba. Ben Muhsin Akdoğan. Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisiyim. Geçen ay okulumuzun öncülük ettiği  ve 5 ortak ülkenin bulunduğu Erasmus + projesi kapsamında 6 kişilik öğrenci grubu ile birlikte Çek Cumhuriyetini ziyaret ettik. Gezimiz yaklaşık olarak 1 hafta sürdü.  5 ortak ülkenin katılımıyla Çek Cumhuriyeti´nin Otrokovice şehrinde "Střední Průmyslová Skola" adlı okulunda bir araya geldik ve tüm faaliyetlerimizi bu okulda  yürüttük. Burada bilimsel çalışmalarımızı sunduk. Benim için çok güzel bir deneyimdi ve aynı zamanda çok heyecan vericiydi.Yeni arkadaşlıklar yeni kültürler ve farklı farklı insanları görme fırsatı yakaladım. Ayrıca bilim, arkadaşlık, sevgi, işbirliği adına birçok izlenim ve tecrübe kazandığımı belirtmek istiyorum.1 hafta gibi kısa bir zaman dilimi olmasına rağmen hayatımın en dolu ve  en eğlenceli  zamanıydı. Gezi boyunca, gezimizin eğlenceli ve güvenli bir şekilde geçmesini sağlayan, büyük özveri ve dikkat içinde davranan öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Umarım gelecekte tekrar aynı fırsatı yakalama şansına sahip olurum.

 Emir Berkay Çetintürk
Merhaba  ben  Berkay. Erasmus öğrencisiyim.Lisemin ilk yılını bu yıl bitirdim.Bu okula başlarken böyle bir projeye girip de yurt dışına gideceğim hiç aklıma gelmezdi.Projeye katılma kararı verdiğimde umutsuzdum.Yeni geldiğim okulda kimseyi tanımazken böyle bir projeye girmek çok zor geliyordu.Fakat seçildiğimi öğrendiğimde dünyalar benim olmuştu.. 
Geçtiğimiz mayıs ayında Çek Cumhuriyetine öğretmenlerimiz ile birlikte hareketlilik gerçekleştirdik. 10 gün süren bu hareketlilike 4 farklı kültürden arkadaşlar edindik.Onlara ülkemizi tanıttık,bilimsel deneyler yaptık,o anlarımızı hatırlatacak hediyeler verdik.Gerçekten  muhteşem,hayatım boyunca hatırlayacağım bir deneyimdi. Bana bu anları yaşattığı ve geleceğime ışık tuttukları için öğretmenlerime çok teşekkür ederim.                                                                                      

 Mami Burgaç

Her şeyden önce, bir rüya gibiydi. Bir rüya gibi başlangıcı güzel, yine bir rüya gibi sonu hızlı ve duygusal. Daha ilk saatlerden Dünya’nın çeşitli yerlerinden gelen arkadaşlarla samimiyet kurduk. Yıllar sonra arkadaşını görmek gibi. Beraber bilime, bilimden sanata, sanattan kültüre hiç yorulmadan koştuk, unutmayacağımız anılar, sohbetler ve hikayelerle biriktirdik. Her insanın tatması gerek bir duygu olduğuna inanıyorum.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder