14 Ekim 2017 Cumartesi

Erasmus+ Let The Science Discover Us Projesi 4. Hareketliliği Macaristan´ın Szeghalom kentinde yapıldı.

NECMİ ASFUROĞLU ANADOLU LİSESİ PROJE EKİBİ ÖĞRETMENLERİ MACARİSTAN’DA

Okulumuz Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi koordinatörlüğünde yürütülen Erasmus+ Let The Science Discover Us Projemiz kapsamında Ara yıl toplantısı olan 4. Hareketliliği 9 – 13 Ekim 2017 tarihleri arasında Macaristan’ın Szeghalom kentinde gerçekleşti. Okul Müdürü Ömer ÖZTÜRK, Proje Koordinatörü/Bilişim Teknolojileri öğretmeni Mustafa AKINCI, İngilizce öğretmeni Mehmet SUSAM ve Kimya öğretmeni Mehmet UÇUCU bu hareketliliğe katılmıştır.
Ziyaretin birinci günü Péter András Gimnázium és Kollégium Lisesi’nde yapılan çalışma ve gözlemler misafir okul temsilcilerini çok katkı sağlamıştır. Gruplar halinde ev sahibi okulun Kimya, Fizik ve Biyoloji dersi uygulamaları gözlemlendi. Laboratuvar ve sınıflarda yapılan öğrencinin aktif olduğu deney çalışmaları katılımcılar tarafından incelenip değerlendirildi. Ayrıca okulun diğer birimleri de gezildi. Mayıs 2017 Çek Cumhuriyeti ziyaretine katılan Macar öğrencilere Europass Sertifikaları törenle takdim edildi.
Szeghalom Belediye Başkanlığı ve Hükümet Binası ziyaret edildi. Belediye Başkanı, Szeghalom kenti hakkında bilgi verdi. Ayrıca yörenin geleneksel tatlardan ikramlarda bulundu. Szeghalom kentine yaklaşım 10 km. uzaklıkta bulunan Vésztő-Mágor Doğal Koruma Alanı ve Arkeoloji Müzesi ziyaret edildi. Okulda her ülke kültürüne ait lezzetlerle donatılmış uluslararası kültür gecesi organize edildi. Ülkeler bayrak ve özel tatlarıyla geceyi renklendirdi.

Ziyaretin ikinci günü Péter András Gimnázium és Kollégium Lisesi’nde ara toplantı amacıyla bir araya gelen proje ortakları; projenin ilk yıl çalışmalarını değerlendirdiler. Proje ortakları kendi okulunda gerçekleştirdiği etkinlik ve çalışmalarını sundular. Özellikle projenin öğretmen ve öğrenci üzerine etkisi üzerinde duruldu. Öğrenciyi merkeze alan yaparak-yaşarak öğrenme, immersive learning, flipped classroom ve bring your own device gibi yaklaşımların uygulama sonuçları değerlendirildi. Her ortak okulda düzenlenen 2017 LTSDU Bilim Fuarlarının sonuçları paylaşıldı. E-twinning portalının bir bölümü olan Twinspace’in daha etkili ve aktif kullanılması kararı alındı. Okulların resmi websitelerinde proje sayfasının sürekli güncel tutulması konusunda görüşler paylaşıldı. Bunun yanında Proje Websitesinin de güncel tutulmasının önemi vurgulandı. Projenin 2.yılı için öneri ve fikirler sunuldu ve bu yönde düzenlenecek etkinliklerin zamanı ve sorumlu okulları belirlendi.

Ziyaretin son gününde ise Budapeşte şehir gezisi yapıldı. CSOPA- Science Centre Bilim Müzesi ziyaret edildi. Macaristan’daki okul öğrencileri için tasarlanmış bu müzede araştırma ve uygulama fırsatları veren atölyeler incelendi. Ağırlıklı olarak Fizik ve Biyoloji alanlarına ait çalışmalar müzede yer almaktadır. Budapeşte Parlamento Binası, Buda Kalesi ve Büyük Bazilika gibi şehrin en önemli bölgeleri ziyaret edildi. Kapanışta her katılımcıya Péter András Gimnázium és Kollégium Lisesi Okul Müdüresi Erika Somogyiné Ambrus tarafından sertifika verildi.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder