6 Mart 2018 Salı

Let The Science Discover Us Proje Ekibi Barcelona´da
Öğretmenlerimiz 2. Öğretmen Hareketliliği için Barcelona´da 
  
Erasmus+ Let The Science Discover Us Projesi  2. Öğretmen Hareketliliği(C3) 25 Şubat – 3 Mart 2018 tarihleri arasında İspanya/Barcelona, La Llagosta kentinde bulunan Ins. Marina okulunda 5 öğretmenimizin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. 
Proje ortak ülkeleri olan İtalya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan’dan da katılımcı öğretmenlerin de yer aldığı bu hareketlilikte “Öğrencilerin Yaşadığı Ergenlik Sorunları ve Ergen Psikoloijisi” konuları ile ilgili etkinlikler düzenlenmiştir. Türkiye ve okulumuzu temsilen Proje Koordinatörü Mustafa AKINCI, İngilizce öğretmeni Mehmet SUSAM, Biyoloji öğretmeni Hisamiddin DİNÇ, Fizik öğretmeni Rasim GÜLÜM ve Kimya öğretmeni Sedat CABİROĞLU hareketlilikte yer almıştır.
 Hareketlilik ev sahibi okulun idare ve öğretmen buluşması ile başlamıştır. Kısa bir okul gezisinin ardından Türkiye grubunun ilk sıra başladığı “Öğrencilerimizin Ergenlik Sorunları” ve “Öğretmenlerin Yaşadığı Deneyimler” başlıkları altında sunumlar yapılmıştır. Bu sunumlarla katılımcı öğretmenler diğer ülkelerdeki ergenlik sorunlarını gözlem imkanı bularak, kendi öğrencilerindeki problemlerle kıyas yapma imkanı bulmuşlardır.
 Ev sahibi Ins. Marina öğretmenleri tarafından hazırlanan “Fen derslerini nasıl işliyoruz?” isimli bir Atölya(Workshop) çalışması katılımcı öğretmenlerle beraber uygulanmıştır. Her ülke Fen bilimleri derslerinde uyguladıkları metotları bu çalışma ile uygulamalı olarak göstermişlerdir. Biyoloji öğretmenimiz Hisamiddin DİNÇ, Biyoloji dersi Protein Sentezi konusunu Hikayelendirme ve Drama yöntemiyle uygulamalı olarak sunmuştur. Uygulamada Mustafa AKINCI, Mehmet SUSAM , Rasim GÜLÜM ve Sedat CABİROĞLU öğretmenlerimiz de yer almıştır.
 Psikolog Mireia Cabero tarafından “Ergenlik Psikoloji” Atölye(workshop) çalışması katılımcı öğretmenlerle gruplar halinde uygulanmıştır. Farklı ülke öğretmenlerinden oluşan gruplar “kişilik ve duygular” temalı katılımcıların duygu dünyasına hitap eden ve kişiliğini ortaya çıkaran eğlenceli kart oyunları, kişilik testleri, bedensel etkinlikler bizlere bambaşka bir yaklaşım sunmuştur. Amaç öğrencilerimizin neler hissedebileceklerini kavramak ve anlamaktır. 
Projenin bitiş/kapanış hareketliliği İtalya’da gerçekleştirilecektir. İtalyan ortağımız hareketlilik programının taslağını katılımcılara sunup fikirler almışlardır. Sonrasında asıl program herkese paylaşılacaktır. 
Ayrıca program kapsamında Natural Sciences Museum  of  Granollers, National Academy of Medicine, National Academy of Science, the Parc Científic de Barcelona, The Geological Parc of  Montserrat  gibi bilim merkezleri de gezilmiştir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder