26 Nisan 2018 Perşembe

Erasmus+ Let The Science Discover Us Projesi Son Hareketlilik "İTALYA"

ERASMUS+ LET THE SCIENCE DISCOVER US PROJESİ SON HAREKETLİLİĞİ İTALYA’DA YAPILDI
Okulumuz Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi koordinatörlüğünde devam eden Erasmus+ 2016-2018 Let The Science Discover Us Projesinin son hareketliliği 16-22 Nisan 2018 tarihlerinde İtalya/San Giovanni Valdarno kentinde bulunan ISIS Valdarno Lisesi’nde gerçekleşti. Okulumuzu temsilen Proje Koordinatörü/Bilişim Teknolojileri öğretmeni Mustafa AKINCI ve İngilizce öğretmeni Mehmet SUSAM hareketlilikte yer almıştır.
ISIS Valdarno Okul Müdürü Lorenzo Pierazzi, Proje Koordinatörü Roberto Abenante ve diğer öğretmenler Okulun genel tanıtımı ve Bilimsel alanda yapılan deneysel çalışmalarını içeren bir okul turu düzenlemiştir. Bu sayede katılımcı öğrenci ve öğretmenler ev sahibi okul hakkında detaylı bilgi edinmişlerdir.
Proje ortakları İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan okullarından öğretmen ve öğrencilerinin katılımıyla tamamlanan bu hareketlilikte farklı ülke öğrencilerinden oluşan grup çalışmaları ve deney sunumları gibi etkinlikler yer almıştır. “Organ Bağışı”, “Anti-aging”, “Hücre ve Bölünme”, “Günlük hayatta Bilim”, “Ekolojik Ayak İzi”, “İcatlar”, “Enerji Kaynakları”, “Yenilenebilir Enerji Kaynakları” başlıkları altında deney ve sunumlar katılımcı öğrenciler tarafından yapılmıştır. Farklı kültürlere sahip öğrencilerin bir arada aynı grupta çalışması grup dinamiğinin ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Okulumuz öğrencilerinin katılamadığı bu hareketliliğe katkısı ise yukarı saydığımız konular üzerinde yer aldığı gruptaki diğer öğrencilerle çevirim içi görüşmeler yapıp deney ve sunumların hazırlıklarında yer almaları olmuştur.
Katılımcı öğrenci ve öğretmenlerin yer aldığı Final LTSDU Bilim Fuarında çok eğlenceli, yaratıcı ve eğitici deney ve sunumlar yapılmıştır. Ev sahibi öğretmen ve öğrencileri de bu fuarda yer almışlardır. Ayrıca misafir olarak San Giovanni Valdarno Belediye Başkanı da fuarda yer alıp katılımcılarla sohbet etmiştir.
Program kapsamında Siena Üniversitesi Geotecnologie Fakültesi, San Giovanni Valdarno kent merkezi, Museo della Basilica Müzesi, Floransa şehir ve Galileo Müzesi, Montevarchi Paleonthological Müzesi ve Museo delle miniere e del territorio di Cavriglia ziyaret edilmiştir.
Let The Science Discover Us Projesinin kapanış buluşması olduğu için ayrıca Koordinatörler Toplantısı da yapılmıştır. Toplantıda Proje Final Raporunun hazırlanışı, son test/anketlerin hazırlanması-uygulanması, ortakların sorumluluk ve görevleri, iş ve işlemlerin bitiş tarihleri gibi gündem maddeleri görüşülmüştür.
Okulumuz Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi’nin ilk Erasmus+ proje deneyimi olan 2016-2018 KA219 Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar Let The Science Discover Us Projesinde sona gelmekteyiz. Resmi olarak 31 Ağustos 2018 tarihinde sona erecek olan projede Final Raporunun hazırlanıp Türkiye Ulusal Ajansı’na sunulması ve Mobility Tool portalı bilgi girişinin yapılması kaldı. Mayıs ve Haziran 2018 aylarında Proje Ekibi öğretmenleri bir araya gelip son iş ve işlemleri tamamlayacaklardır. Okul idaresi olarak 2 yıl boyunca bu projenin hazırlanması, sunulması ve uygulanmasında emeği geçen idarecilerimiz, proje koordinatörümüz ve proje ekibi öğretmenlerimize çok teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz. Bu projeler sayesinde artı olarak ülkemiz, Hatay ilimiz, Defne ilçemiz ve de okulumuz Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi’nin Avrupa ve Türkiye çağında tanıtımını yapmak bizlere ayrı bir mutluluk vermiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder